- OM POV
- Posts
- A fejlődő csapat 💪🏼
A fejlődő csapat 💪🏼
Mi köze Afrikának az OM-hez?
👆🏼 Itt tudod MEGHALLGATNI 🎧
⏳ Aktuális állás
👥 Aktív felhasználók: 1416📝 Új Fejlesztések: Deep Dive funkció bevezetése 🧠
Van egy régi afrikai közmondás, amit még az egyik mentoromtól hallottam.
🇿🇦 Így szólt:
“Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül.
Azonban, ha messzire akarsz jutni, menj csapatban.”
Szerencsére ezt már a “pályafutásom” elején megtanultam és rájöttem, hogy nem csinálhatok mindent én, mert egyrészt kinyírnám magamat, másrészt meg nem vagyok jó mindenben. (…sőt nagyon kevés dologban vagyok az) 🤫
Nézzük akkor…
👀 Miért van szükséged egy csapatra?
Sokan eleinte nem értik, hogy az miért jó és csak a problémákat látják.
Több ember, több probléma 🚫
Több fizetés 💰
Több macera a kommunikációval 🗣
Lehet, hogy rosszabb minőség 📉
stb.
Igen, ezeket alá kell támasztanom, hogy valós félelmek, de…
Nem minden csapatnál jelentkeznek ilyen hibák és ha jelentkezik is, az 99%-ban a vezetőnek a felelőssége. Ugyanis, ha van egy csapatod, onnantól minden a TE felelősséged! 😨
📕 Könyvajánló: Jocko Willink - Fegyelem = Szabadság című könyve egy kötelező olvasmány ebben a témában! (🎧 10 perc a KönyvKlub-ban). Jocko Willink egy elit navy seal volt és az egyik bevetésen egy óriási baklövést követett el, amiben páran életüket is vesztették, de tudta, hogy ilyenkor kell igazán felelősséget vállalnia a tetteiért és nem másra hárítani azt!
Az OM csapatnál, még 1x sem volt olyan, hogy valami annyira félrement volna, hogy az az egész céget fenyegette volna. Persze voltak kisebb botlások, akár az App fejlesztésnél, akár a tartalmak gyártásánál, de ezek mindenhol előfordulnak. 😉
💡 Side note: Nem szabad végig kísérgetni a munkatársaid és ügyelni rá, hogy ne hibázzanak. El kell mondani mik az elvárások, segíteni őt, ameddig tudod és utána hagyni, had dolgozzon, had hibázzon. Az emberek félnek a hibázástól, de biztosíthatlak Titeket, bármelyik munkatársam hibázott eddig, jóval többet tanult belőle, mint amekkora “problémát” okozott. Igenis hagyd hibázni őket, de segíts nekik kijavítani a hibáikat.
Nézzük meg mi a különbség a:✅ Jó csapat és a Rossz csapat között ❌
A jó csapat tagja:- Folyamatosan fejlődni akar- Várja a visszajelzéseket- Mindig azt nézi, hogy tud többet tenni- A közösség érdekeit helyezi előtérbe- Keményen dolgozik- Saját magát tudja motiválni
A rossz csapat tagja:- Azt hiszi mindent tud- Megsértődik a visszajelzéseken- Mindig a lehető legkevesebbet teszi- A saját érdekeit helyezi előtérbe- Mindig “pihen” és minimális eredményeket hoz- Mindig motiválni és noszogatni kell
(Még leírni is borzalmas volt ezt… sajnos ismerek olyan vállalkozókat, akiknek ilyen csapatai vannak és tudom, hogy kész pokol az életük.) 👹
Egy jó csapat a “Mennybe” tud repíteni téged és a vállalkozásodat. 🌟A rossz csapattal pedig “Pokol” lehet minden egyes napod! 🔥
Na ezért fontos jól megválasztani kikkel dolgozol együtt…
De erről majd írok egy másik cikket (csak emlékeztessetek rá) 😉
📆 Évtervező a KönyvKlub mellé
Mindenki, aki 2022.12.30.-ig letölti a KönyvKlub-ot ezen a linken és elindítja az Ingyenes Próbát, megkapja ajándékba a “Az Aranyiránytűt” is.
Próbáld ki ingyen és csatlakozz a Közösséghez! 😎
Vissza a témánkhoz…
Okés nézzük a következő kérdést:
😎 Hogyan építs egy jó csapatot?
✅ Először is fontos, hogy jó embereket válassz a csapatodba!
💡 Side note 2: Sokkal fontosabb, hogy a személyisége beleilleszkedjen a mostani csapatodba, minthogy a szakmai kvalitásai meglegyenek. A szakmai tudást bárki meg tudja tanulni 20 órányi YouTube videóból, de a személyiségén nehezen tudsz változtatni 1-1 embernek.
🎯 Legyenek konkrét szabályok a csapatban és elvárások, amihez az új tagok tudnak kapcsolódni. Ide egy jó idézetet hoznék:
“Az élet nem arról szól, hogy mit szeretnél, hanem, hogy mit tolerálsz.”
Ha nem lennének szabályok, akkor még a legjobb emberek sem tudnának beilleszkedni a csapatba, mert nem tudnák, hogyan kell itt “viselkedni”.
🗣 Legyen folyamatos visszajelzés a csapat tagjainak. Talán az a legfontosabb, hogy egymásnak is tudjanak visszajelzést adni.
💡 Side note 3: Mindig úgy adunk visszajelzést, hogy először a “Jó” dolgot mondjuk el és utána a “Fejleszthető”-t. Hidd el, mindig lehet Jó-t találni, csak néha keresni kell. Így az ember sokkal nyitottabban fogadja a Fejleszthetőt is. Az az igazán jó visszajelzés, amiben a “Hogyan” is meg van fogalmazva. (Hogyan lehetne abban fejlődni?)
🔗 Az őszinte visszajelzés alapja a “Bizalom”, tehát a legfontosabb lépés a bizalom felépítése a csapaton belül. Erre rengeteg mód van, de ami nálunk a legjobban bevált az a közös élmények szerzése!
Közös élmény → Közös történetek → Közös viccek → Bizalom
Körülbelül így szokott kialakulni ez! Milyen élmények lehetnek?
🏡 Csapat tali🏎 Gokart🔫 Paintball🧖🏽♂️ Wellness🚗 Roadtrip🏝 Közös nyaralás
A lehetőségek határtalanok a lényeg csak, hogy közös legyen és mindenki akarja. Ne legyen az, hogy valakit bele kell erőltetni (kivéve amikor 8/7 ember akar wellnessezni, de Gyovai Ádám irtózik tőle és nem tudja értelmesen elmagyarázni miért… Na ez pont kivétel) 🥲

🪢 Kellően rugalmasnak kell lennie a csapatnak és nem ragaszkodni a régi dolgokhoz.
A mostani időkben, minden fénysebességgel változik és van olyan, hogy ma belekezdünk valamibe, mert jónak látjuk, de 3 nap múlva már tudjuk, hogy ez még sem annyira jó ötlet. Ilyenkor kellően rugalmasnak kell lennünk, hogy el tudjuk engedni és másba tudjunk fogni.
Vagy ha van egy Update, aminek időben ki kell mennie, akkor elképzelhető, hogy Edu meg Kokesz gőzerővel nyomják 0-24 az ipart. Viszont utána nem sokkal meg kicsit lightosabb időszak jön. Ilyenkor tudni kell alkalmazkodni a kialakult helyzetekhez.
“Nem azok a fajok maradnak életben, amik a legokosabbak vagy legerősebbek, hanem, amik a leggyorsabban tudnak alkalmazkodni a kialakult helyzetekhez.” ~ Charles Darwin (A természetes kiválasztódás elmélete)

🎨 Fontos a csapat sokszínűsége és most nem arra gondolok ki honnan származik, hanem ki mihez ért és ki milyen beállítottságú.
Itt egy gyors disclaimer kell, ugyanis az elején azt mondtam, hogy ugyanolyan személyisége legyen az embereknek. Ez alatt azt értem, hogy az értékeik és az elveik legyenek ugyanolyanok, de a személyiség típusuk és a szakterületük nagyban eltérhet.
Sőt, jó is, ha eltér!
Ha mindenki csak marketinges lenne a csapatban, akkor csak marketinges ötletek jönnének fel. Ugyan ez a designerekkel vagy a programozókkal. Lapos és egy színű lenne egy idő után az ötletelés, mert mindig ugyanazok jönnének fel.
Azonban, ha más más emberek vannak a csapatban, akik máshogy gondolkodnak bizonyos dolgokról, máshoz értenek. Akkor könnyedén egy nagyon kreatív csapat állhat össze, akik mindenre tudják a megoldást!
Lásd az OM-et:🖼 Geri - Videóvágás🎥 Batu - YouTube🎨 Kokesz - Design💻 Edu - Kódolás🧡 Dani - Customer Support✍🏼 Pityu - Írás📝 Bögszi - Gondolatok összegzése🎙 Gyova - Audio és Írás👨🏼🚒 Gringo (jómagam) - “Tűzoltó”
Az ennyire sok színű csapat az, ami igazán kreatívan tud gondolkodni és a problémákat megoldani!
🦁 És végül a legfontosabb… Mindez semmit nem ér, ha nincs egy igazi vezető, aki összetartja a csapatot a nehéz időkben is!
Ahogy már a levelem legelején is mondtam, egy csapatban minden a vezetőnek a hibája. Bármi félre siklik az csakis a Te hibád lesz! Ezt mentálisan eleinte nem könnyű felfogni és elfogadni, de hosszútávon annál kifizetődőbb!
A főnök és a vezető között pont az a különbség, hogy a főnök csak fentről dirigál és semmiért nem vállal felelősséget, míg a vezető az első sorban harcol és mindenért felvállalja a felelősséget! ⚔️

Hozzáteszem a felelősségvállalás igenis szexi! 🔥
📕 Könyvajánló 2: A vezetői készségekre egy kötelező olvasmány Gary Vee-nek a “Tizenkettő és fél” című könyve. (🎧 14 perc a KönyvKlub-ban). Elmondja benne azt a 13 készséget, ami szerinte elengedhetetlen a jó vezetővé váláshoz. Meg kell mondjam, rengetegben egyet is értettem vele! Nagyban formálta az empátiámat mások felé!
Az elmélet egyszerű, de a megvalósítás az igazán kemény feladat!
Na de…
🫡 Mit csinálj pontosan?
Itt 2 szempontból is megnézzük a lehetőségeket, mit csinálj pontosan…
ha még nincs csapatod, de szeretnél
ha már van csapatod és szeretnéd a legtöbbet kihozni belőlük
Kezdjük rögtön az elsővel, próbálok egy checklistet írni, hogy én mit csinálnék, aztán nyugodtan egészítsd ki a saját tapasztalataiddal. ✅
1️⃣ Ha még nincs csapatod, de szeretnél
Vizsgáld meg mire kellene pontosan a csapat, mit szeretnél elérni?
Nézd meg mi az, amit Te nem tudsz megcsinálni!
Írd össze, milyen szaktudású emberekre lenne szükséged!
Írd össze mit tudnál adni nekik, hogy téged segítsenek!
Keress olyan helyeket, ahol szerinted hasonló gondolkodású emberek vannak és ahol megfordulhatnak olyan szaktudású emberek is, akik Neked kellenek. (Facebook csoportok, Discord szerverek, Offline rendezvények, KönyvKlub stb.)
Ha találtál ilyen embereket először beszélgess velük és ismerd meg őket.
Ha szimpatikusak, mondd el Nekik az ötletedet.
Kérdezd meg érdekelné-e őket egy ilyen projekt?
Ha a válasz igen, akkor irány a második része a kérdésnek!
2️⃣ Ha már van csapatod és szeretnéd a legtöbbet kihozni belőlük
Kezdjük ott, hogy gratulálok, hiszen Neked már van egy csapatod, nézzük meg mikre kell odafigyelned, hogy a maximumot tudd kihozni belőlük. 🙏🏻
Gondoskodj róla, hogy a tagok egymással is megismerkedjenek (közös hívások, közös programok)
Pontosan határozzatok meg szabályokat a csapat viselkedésére (ez a céges kultúra, tudod mi az, amit még toleráltok)
Határozzatok meg egy víziót!
Bontsátok le kisebb célokra.
Írjatok egy tervet az első cél elérésére.
Osszátok fel a feladatokat az emberek között, konkrét határidőkkel.
Te mint a csapat vezetője azért vagy felelős, hogy mindenkinek meg legyen a kellő eszköze és tudása a feladat elvégzéséhez.
Út közben adjatok visszajelzést egymásnak (jó és fejleszthető) Fontos, hogy Neked is adjanak visszajelzést!!
Folyamatosan próbáld a bizalmat elmélyíteni a csapatban, közös programokkal és eseményekkel. Nagyobb bizalom = Nagyobb teljesítmény!
Hirtelen ezt a 18 lépést tudtam felírni, ha valamit kihagytam volna nyugodtan írd meg kommentben és beleteszem! 😉
Tudom nagyon hosszú volt, de annál hasznosabb!
🔥 Kihívás
Itt volt hét elején Edu és Kokesz és meghatároztuk a célokat, az elkövetkezendő 2-3 hónapra. Egy whiteboardot fullra teleírtunk. 📝
Na például ez a Csapat tali pont olyan volt, amiről fent is írtam! Közös élmények (korcsolyázás), közös történetek, közös viccek. Amellett, hogy eszméletlenül sokat haladtunk még a bizalmat is építettük a csapatban! 😌

A legnagyobb kihívás az volt, hogy priorizáljuk őket és felbontsuk kisebb egységekre. De végül sikerült egy Ultimate Checklistet írni, ami nagy segítségünkre lesz az elkövetkezendő időkben! 🤓

📖 Miket olvastam most?
Rory Sutherland - Alchemy című könyvét befejeztem, azt kell mondanom, benne van azon kevés könyvben, ami átformálta a gondolkodásomat bizonyos témákban. Ez a könyv abban segített, hogy próbáljak irracionálisan is gondolkodni 1-2 témakörben, mert bármekkora butaságnak tűnik eleinte, lehet épp amiatt lesz zseniális. Az emberi pszichológiát nagyon nehéz kiismerni és néha 1-1 buta ötlet, lehet pont egy nagyon erős pszichológiai nyomógombra tapint rá. 🧠
Akárcsak az utazás kereső oldalakon, hogy LASSÍTOTTÁK a kereső motort, több lett a foglalás, hiszen az emberek azt hitték, mivel ilyen lassú ezért a legjobb ajánlatokat találja meg. 🙃
Folytattam az olvasását a Sapiens-nek is, aminek Yuval Noah Harari az írója. Zseniális könyv az evolúcióról és az emberiség történelméről. Ugyan én csak a rajzolt történelem kiadást olvasom, ami képregényekben meséli el az egészet, de hozzáteszem az én mentalitásomhoz, ez jobban is passzol, hiszen én vizuális tanuló vagyok leginkább. 🦧
Azt tanultam most belőle, hogy az emberek 2 dolog miatt emelkedtek ki a többi állat közül: Az egyik a pletyka volt, igen jól olvasod a pletyka, az, hogy tudtak egymásról pletykálni segített abban, hogy kiben tudnak megbízni és kiben nem. Így lényegesen nagyobb csoportokba tudtak rendeződni, mint a többi állat. (csimpánzok max. 50 fős hordákban élnek, mert csak annyi társukban tudnak kellően megbízni) 🐵
A másik dolog, pedig a fiktív történetek kitalálása, a szellemek, a vallás és még sorolhatnám. A lényege az volt, hogy egy felsőbbrendű erőben hittek, amiben kollektívan bízni tudtak és ez is segítette a nagyobb csoportokba való rendeződést. Esküszöm brutál érdekes erről olvasni! (pedig utáltam a biológiát és a történelmet a suliban) 🙏🏻
🎧 Miket hallgattam most?
Most egész sok blog cikket hallgattam meg, ugyanis a Refind App-nak jó ajánlásai vannak, csak a probléma ott volt, hogy nem volt időm elolvasni mindet. DE most találtam egy oldalt, ami felolvassa nekem az összeset és elmenti az Apple Podcast-ba vagy Spotify-ba. Ad-Auris a neve, annyit tudok, hogy az első 30 nap ingyenes, én is azt használom még!
Olvastam az AI-ról a viselkedés tudományról és ilyen utópikus nézetekről, hogy merre halad a világ és hol leszünk 2030-ra. Azért szeretek ilyen témákat olvasni, mert segít gondolkodni és új ötletekkel feljönni. Persze lehet még nem lesznek repülő autók és teleportáló emberek 2030-ban, de nem is ez a lényeg. A lényeg csak annyi, hogy kiszakadj a mostani valóságból és szárnyaljon a fantáziád. 🛸
✍🏼 Top idézet
"I’m not proud of everything I did, but I’m pretty sure I’ll do all again." ~ The Bucket List Movie
Reply